Walt Frazier                                                                                Legenda

 

 

 

 

jméno : Walt
příjmení : Frazier
narozen : 29.3 1945
výška : 193 cm
váha : 92 kg
číslo : 10
týmy : NY Knicks, Cavaliers
pozice : forward
škola/univerzita : Southern Illionois
přezdívka : Clyde

Biografie, zajímavosti, informace

Walta Fraziera nikdy nebylo těžké poznat. Při tréninku nosil šortky a triko s velkou vyšitou desítkou pod nápisem NewYork. Mimo hřiště nosil výrazné oblečení, kterým vynikal i na ulicích Big Apple. "Myslím, že jsem zdědil svou lásku k oblečení od svého otce," řekl jednou Frazier. Přezdívka Clyde pochází od jeho bývalého spoluhráče, který tvrdil, že mu Frazier připomíná elegantně oblečeného hlavního hrdinu filmu Bonnie a Clyde.

Frazierova zásada byla jednoduchá: Všechno, co dělal, dělal stylově. Zvláště svou hru v New York Knieks a Cleveland Cavaliers v třináct let trvající kariéře, která skončila v roce 1980 a vynesla mu místo v Síni slávy. "Walt Frazier byl bezesporu jedním z největších rozehrávačů své doby," řekl prezident Boston Celties a bývalý trenér Red Auerbach.

Když vyslovíme jméno Frazier, vybaví se nám především slavný tým Knieks na počátku 70. let. Frazier, Diek Barnett a Ear! Monroe točící se na rozehrávce. Willis Reed jako střední pivot a Dave De Busschere a BilI Bradley na křídlech. Byl to právě Frazier, kdo dodával potřebnou jiskru. Když Knicks potřebovali body, byl tu Frazier, kdo se probil pod koš nebo střílel z výskoku chráněn svými spoluhráči. Když potřebovali silnou obrannou hru, byl tu Frazier, který získal míč svýma bleskově rychlýma rukama a dribloval po celé délce hřiště až ke koši. Přihrál, vyhnul se útočníkovi protivníka nebo udělal cokoliv jiného, co bylo zapotřebí k dosažení vítězství. Frazier byl skutečně všestranným hráčem.

"Mojí specialitou bylo pokusit se zvrátit chod hry tím, že jsem jim vyfoukl míč při driblování," řekl Frazier. "Nic nepovzbudí morálku mužstva tolik jako získaný míč. Získat míč a dát ho dál až ke koši bylo to, co jsem na basketbalu miloval nejvíce."

Když Frazier tahal za provázky a Reed zajišťoval potřebnou sílu, Knicks vyhráli v 1969-70 60 zápasů základní sezony a postoupili do finále NBA, kde v sedmi zápasech porazili Los Angeles. O tři roky později s Monroem a Jerry Lucasem zopakovali tento scénář výhrou pěti zápasů s Lakers.

Tyto dva tituly byly třešničkou na dortu kariéry, kterou se Frazier řadí mezi největší hvězdy basketbalu. Sedmkrát byl vybrán do All-Star zápasu a v roce 1975 získal titul Nejužitečnějšího hráče; čtyřikrát se dostal do AU Star NBA a sedm let po sobě byl vybrán mezi nejlépe bránící hráče NBA; vybojoval v průměru více než 20 bodů v šesti základních sezonách a získal průměrně 20,7 bodu, 7,2 doskoku a 6,4 asistence v osmi play-off.

Ale kromě bodů se Frazier zapsal do historie svým stylem a elegancí, které vnesl do basketbalu na hřišti i mimo něj. A po mistrovských oceněních hladovějícímu New Yorku pomohl získat hned dva tituly.

Okamžiky kariéry:

1967 Draftován družstvem Knicks jako pátý v celkovém pořadí..

1970 Získal první ze čtyř účastí v AII Star týmu NBA; hrál své první ze sedmi AU Star utkání; rozehrávačem Knicks při jejich prvním titulu v NBA.

1973 Dosáhl průměru 21,9 bodu a 7,3 doskoku v play-off na cestě Knicks ke druhému titulu NBA.

1975 Získal titul Nejužitečnějšího hráče AII Star zápasu.

1977 Přestoupil jako volný hráč ke Cavaliers.

1980 Odešel z aktivního sportu s celko­vým počtem 15581 bodů.

1986 Vybrán do Síně slávy.

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist