Red Holzman

Po celých 18 let zdokonaloval Red Holzman své trenérské kouzlo v klubech NBA. Nutil a přemlouval své hráče, aby přijali principy týmové práce a obrany. A když skončil, odešel hrdě z hřiště s 696 vítězstvími a 54,7 procenta vítězných zápasů v play­off, které ho zařadily mezi nejlepší v historii.

Kromě všech svých úspěchů bude Holzman vždy připomínán i kvůli jedné kouzelné sezoně a skvěle vytvořenému týmu, který vynesl New York na vrchol profesionálního basketbalového světa. Tým Knicks si v sezoně 1969-70 získal srdce New Yorku a učinil tak pyšným krokem, který mu přinesl postavení mezi nesmrtelnými týmy NBA.

Holzman přišel do NewYorku v roce 1967 po čtyřech letech, které strávil jako trenér týmů Milwaukee a St. Louis Hawks. Mužstvo Knicks, které stále usilovalo o svůj první titul mistra NBA, 'klopýtalo pod vedením Dicka McGuira, když jeho otěže přebral Holzman a tým hned poskočil v sezoně 1968-69 k 54 vítězstvím, která byla předzvěstí věcí příštích.

Hráči Knicks byli v sezoně 1969-70 dokonalou směsí Holzmanovy filozofie. Willis Reed, 204 cm vysoký hráč, ovládal střed, BilI Bradley a Dave DeBusschere kontrolovali křídla a Dick Barnett a Walt Frazier dominovali v zadní polovině hřiště. Dokázali hrát ve vysokém tempu, byli pohotoví, uměli střílet a hráli vynikající obranu. Frazier, jeden z nejlepších obranných střelců, kteří kdy basketbal hráli, sbíral pro Knicks body.

S Holzmanem, který za postranní čárou diktoval týmu tempo svým známým krčením ramenou, dosáhl tým Knicks zápisu 60:22, titulu ve Východní divizi a vítězství v play-off nad Baltimorem a Milwaukee. Završil svou jedinečnou sezonu a do Madison Square Garden vnesl krásný zmatek díky vítězství v sedmi zápasech ve finále NBA nad losangeleskými Lakers.

Holzman, bývalý hráč týmu Rochester Royals, který ve 40. a 50. letech prošel NBL, BAA a NBA, byl miláčkem New Yorku. Ale zde se nezastavil. Mužstvo Knicks získalo v sezoně 1970-71 další divizní titul, v sezoně 1971-72 tým postoupil do finále NBA, kde prohrál s Lakers, a v následujícím ročníku soutěže se vrátil mezi mistry díky triumfu v pěti zápasech nad týmem Lakers. Reed, Bradley, DeBusschere, Frazier a nováčci Earl Monroe a Jerry Lucas se nikdy neodchýlili od Holmanova vítězného kréda: "Budete-li hrát dobrou, tvrdou obranu, útok se o sebe postará."

Přestože další tituly pod Holzmanovým vedením už nepřišly, newyorští fanoušci zůstali silně loajální k muži, který týmu Knicks přinesl jediné dva úspěchy v NBA. Zůstal známou postavou za postranní čarou týmu Knicks až do roku 1982, kdy v 62 letech odešel do důchodu. Jeho newyorský úspěch později uznala Basketball Writers Association of America, která ho zvolila v 70.le­tech Trenérem NBA desetiletí.

Holzmana člověka a trenéra asi nejlépe zachytila slova Bradleyho, který dosáhl větší slávy jako senátor USA: "Svým přispěním pomohl oživit úctu k týmové hře  a k týmové obraně obzvlášť."

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist