Bob Pettit                                                                                    Legenda

  

jméno : Bob
příjmení : Pettit
narozen : 12.12 1932
výška : 205 cm
váha : 96 kg
číslo : 9
týmy : Hawks
pozice : guard
škola/univerzita : Lousiana State
přezdívka : Dutch

Biografie, zajímavosti, informace

Síň slávy je plná bývalých hvězd, které dosáhly závratné kariéry díky svým atletickým schopnostem. Bob Pettit k nim nepatří.

Jeho hvězdná kariéra nebyla podložena vynikajícími těles­nými předpoklady, s nimiž se musel střetávat u ostatních hráčů. Od juniorské sezony na střední škole v Baton Rouge v Louisianě (1948-49) až do závěrečné sezony (1964-65) u St. Louis Hawks lákal Pettit fanoušky a tisk svou kombinací tvrdé práce, síly a odhodlání. "Dnes není většího sportovního pracanta nad Boba Pettita," konstatoval Bill Russel.

Pettit se skutečně musel hodně snažit. Poté, co se mu nepodařilo dostat se do univer­zitního družstva Baton Rouge, spojil koordinační program s hodinami praxe a stala se z něj středoškolská basketbalová hvězda. Ozbrojen 205 centi­metrů vysokým tělem, smrtícími

střelami a vědomím, že těžkou prací lze překonat fyzické nedo­statky, přijal Pettit stipendium na Louisiana State University, kde v první a druhé sezoně zís­kal titul nejlepšího univerzitního hráče.

Když si Milwaukee Hawks v roce 1954 vybrali Pettita jako druhého v draftu NBA, získali vysoce motivovaného hráče, který měl ze své pozice křídla speciální recept na střílení a doskakování. Protivníci brzy zjistili, že odhodlaný Pettit jim nikdy nenechá ani vteřinu klidu. "Jediný způsob, jak ho zastavit, je nedat mu míč," řekl trenér Lakers Fred Schaus. "On ale tuto strategii ničí tím, že prostě jde a míč si sám vezme."

Pettita nikdo nikdy neobvi­ňoval z toho, že je artista. Ale nikdo nikdy také nezjistil, jak ho zastavit. V sezoně 1954-55 na cestě k titulu Nováček roku vybojoval v průměru 20,4 bodu a 13,8 doskoku. A to bylo nej­nižší skóre za jedenáct let jeho profesionální kariéry. Každou sezonu patřil do AU Star týmu a dvakrát se stal držitelem titulu Nejužitečnější hráč a dvakrát střeleckým šampionem. Také dovedl Hawks k pěti divizním titulům, kdy získal průměrných 26,4 bodu v základní sezoně a 25,5 bodu v play-off. Stal se prvním hráčem NBA, který dosáhl 20 000 bodů.

Ale největším svědectvím o Pettitově kariéře bylo jeho téměř legendární postavení v St. Louis, kam se Hawks přestěho­vali po první sezoně. V sezoně1956-57 se Hawks s Pettitem, Edem Macauleym a Cliffem Haganem dostali do finále NBA, kde prohráli s Celtics v sedmém zápase, dvakrát pro­dlužovaném dramatu.

V sezoně 1957-58 vyhráli Hawks Západní divizi a opět postoupili do finále, tentokrát Celtics utrpěli porážku v šesti zápasech. Pettit je přivedl k vítězství 110:109 jedním z ] větších výkonů v historii p -off: dosáhl 50 bodů včetně devatenácti z posledních jed dvaceti bodů družstva. Byl to jediný titul pro Hawks.

Okamžiky kariéry:

1954 Zakončil vysokoškolskou basketba­lovou kariéru s průměrem 27,4 bodu a dvěma tituly nejlepšího univerzitního hráče; vybrán Hawks jako druhý v draftu NBA.

1955 V první sezoně vybojoval v průmě­ru 20,4 bodu a získal titul Nováček roku; získal první z deseti po sobě jdoucích účastí v první pětce NBA.

1956 Získal s průměrem 25,7 bodu první ze dvou střeleckých titulů; získal první ze dvou titulů Nejužitečnějšího hráče základní sezony.

1957 Získal 29,8 bodu v play-off a dove­dl Hawks k první ze čtyř účastí ve finále NBA v pěti letech.

1958 Vybojoval 50 bodů v šestém zápa­se proti Bostonu ve finále NBA, čímž zaji­stil Hawks jediné vítězství v NBA.

1962 Získal 25 bodů a 27 doskoků, čímž získal čtvrtý titul Nejužitečnějšího hráče zápasu AI! Star.

1964 Stal se prvním hráčem ligy, který nashromáždil 20 000 bodů.

1965 Odešel z aktivního basketbalu.

1970 Vybrán do Naismithovy Síně slávy; jmenován do nejlepšího družstva NBA za 25 let existence.

1980 Vybrán do nejlepšího družstva NBA za 35 let existence.

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist