Oscar Robertson                                                                       Legenda

  

jméno : Oscar
příjmení : Robertson
narozen : 24.11 1938
výška : 195 cm
váha : 99 kg
číslo : 1
týmy : Bucks
pozice : guard-forward
škola/univerzita : Cincinnati
přezdívka : Big-O

Biografie, zajímavosti, informace

Od juniorské sezony na střední škole až k poslední ze čtrnácti profesionálních sezon byl Oscar Robertson národním hrdinou. Dosud nikdo neviděl takové spojení schopností a velikosti, které Robertson vnesl do basketbalu a využíval ve své kariéře, jež mu vynesla vstup do Síně slávy.

I přes svých 195 cm se pohyboval s nesmírnou elegancí. Dovedl přetrumfnout velké muže, střelit téměř sedmimetrový hod odkudkoliv z hřiště, pohrávat si s míčem jako žonglér a nahrávat nevěřícím spoluhrá­čům přesné přihrávky. Když ho začali trenéři používat jako velkého rozehrávače, projevily se problémy se začleněním do herní soustavy.

"Jsou možná lepší střelci než Oscar," řekl Ed Jucker, Robertsonův trenér na univerzitě v Cincinnati. "Ale pro celkovou hru - střelbu, doskoky, přihrávky, práci s míčem a obranu - je prostě nejlepší."

Basketbalový život začal pro "velkého 0." v roce 1954, kdy z Indianapolisu prosákly zprávy, že na střední škole Crispus Attucks hraje nový zázračný hráč. Když škola několikrát po sobě vyhrála mistrovství státu Indiana, Robertson se stal cílem jedné z nejintenzivnějších kampaní v univerzitní basketbalovéhistorii. V Cincinnati Robertson dostál své pověsti - a dosáhl ještě více. V první univerzitní sezoně získal průměr 35,1 bodu a získal dva další bodovací tituly. U niverzitní kariéru dokončil s bodovým průměrem 33,8 a dovedl Bearcats k sezonnímu výsledku 79:8.

Ale nejlepší mělo teprve přijít. Robertson svým pohyblivým stylem a velikostí, hodícími se pro profesionální hru, změnil celou koncepci obranné hry. V roce 1960 byl draftován Cincinnati, stal se součástí mladé sestavy Royals a s průměrem 0,5 bodu, 10,1 doskoku a 9,7 asistence získal titul Nováček roku. Ve druhé sezoně dosáhl nebývalého průměru ve třech ukazatelích - 30,8 bodu, 12,5 doskoku a 11,4 asistence. Nikdo nedovedl ovládnout hru tolika způsoby a jen málokdo uměl nadělat tolik škody protivníkovi pod košem i v poli. "Oscar jednoduše hru ovládl," řekl Kevin Loughery, který hrál proti Robertsonovi celých 10 sezon.

Přestože statistika Robertsonových úspěchů se čte jako stránky z knihy Kdo je kdo - bodový průměr 25,7, osm ligových titulů za asistence, 7,5 doskoku na zápas, 12 účastí v All-Star zápasech a jeden titul Nejužitečnějšího hráče, jeden kritický hlas ho v jeho kariéře přece jen pronásledoval. Po celých 10 sezon v Cincinnati Robertson nedovedl dovést talenty postrádající Royals blíže k trůnu. Avšak v roce 1970 byl prodán do Milwaukee a spolu s mladým pivo tem Kareemem Abdul-Jabbarem dovedl Bucks k šestašedesáti vítězstvím v základní sezoně a k prvnímu titulu v NBA. Souhrn byl úplný a Robertson mohlo tři roky později odejít z aktivního basketbalu.

Okamžiky kariéry:

1955 Dovedl Crispus Attucks k prvnímu z řady vítězství v mistrovstvích středních škol ve státě Indiana,

1960 Zakončil univerzitní basketbalovou kariéru se třemi střeleckými tituly s rekordem 2973 bodů a dvěma účastmi ve Final Four; draftován Royals; pomohl americkému družstvu vyhrát zlatou medaili na olympiádě v Římě,

1961 Hrál v prvním z dvanácti po sobě jdoucích zápasů AU Star, získal titul Nejužitečnějšího hráče; zakončil první sezonu s průměrem 30,5 bodu a jmeno­ván Nováčkem roku; získal poprvé účast v AU Star NBA (celkem devětkrát po sobě).

1962 Stal se prvním hráčem v historii ligy, který získal ve třech ukazatelích více než 10 bodů: 30,8 bodu, 12,5 dosko­ku, 11,4 asistence.

1964 Získal titul Nejužitečnějšího hráče sezony s 31,4 bodu, 9,9 doskoku a 11,0 asistence; získal třetí z osmi titulů za asi­stenci.

1970 Po deseti sezonách v Cincinnati prodán družstvu Bucks.

1971 Spolu s 'Abdul-Jabbarem dovedl Bucks k prvnímu vítězství v šampionátu NBA.

1974 Ukončil aktivní kariéru se ziskem 26710 bodů a 9887 asistencí.

1979 Zvolen do Naismithovy Síně slávy.

1980 Vybrán do nejlepšího družstva NBA za 35 let její existence.

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist