George Mikan                                                                              Legenda

  

jméno : George
příjmení : Mikan
narozen : 18.6 1924
výška : 208 cm
váha : 110 kg
číslo : 99
týmy : Lakers
pozice : center-forward
škola/univerzita : DePaul
přezdívka : Big George

Biografie, zajímavosti, informace

Měřil 208 cm, vážil 110 kg a na svět se díval brýlemi se silnými obručkami. Nemotorný George Mikan byl profesorem v basketbalových šortkách a jeho třídou byly haly NBA velkých měst. Napsal knihu o hře pivota, každý den pořádal přednášky basketbalu a učil novou ligu, jak přežít.

Mikanovo krátké působení v NBA způsobilo v basketbalu revoluci. Jeho postavení prvního dominantního velkého muže při­vedlo ligu na cestu ke slávě. Když v roce 1948 vstoupil do Americké basketbalové asoci­ace, přinesl si s sebou smrtící střelu přes hlavu a pozornost národa a médií, kterou liga potřebovala, aby si vytvořila pevný základ.

"Monstrum," říkal trenér Les Harrison z Rochesteru. "Není to nic jiného než monstrum." To byla představa, kterou vnesl Mikan do hry, do té doby ovlá­dané pokojnými výměnami a jemnými finesami. Byl větší a silnější než pivoti, proti nimž hrál, a své hřmotné postavy s výhodou využíval a loktem si bránil svůj nepřekonatelný úder přes hlavu. Jeho lokty též slou­žily jako smrtící zbraně ve snaze o získání doskoku či volného míče.

Mikan vyměnil BAA za slav­nější Národní basketbalovou ligu, když tam v roce 1946 s vel­kou slávou přestoupil. Ale o dva roky později se stal majetkem BAA, když jeho tým Min­neapolis Lakers a další tři druž­stva NBL změnily ligu. Všude, kde Mikan hrál, přitahoval davy fanoušků a pozornost tisku. A nezklamal je. V době, kdy 20bodový průměr byl k vidění jen zřídka, vytvořil velký muž Lakers v sezoně 1948-49 rekord 28,3 bodu a dovedl Minneapolis k prvnímu z pěti mistrovství v šesti letech. Ale Mikan byl nejen vynikajícím útočníkem. Byl i dobrý v doskocích a schopný přihrávač z místa.

Mikan, který získal po sobě šest profesionálních bodovacích titulů, měl velké štěstí na spolu­hráče. Křídla Jim Pollard a Vern Mikkelsen a rozehrávač Slater Martin se řadili mezi nejlepší hráče v lize. Ale klíčem k nad­vládě Minneapolisu, která se projevila vítězstvím ve třech mistrovstvích v letech 1952-54, byla nenahraditelná postava uprostřed.

        Mikan, který přežil zdvojo­vání a ztrojování týmu a rovněž legislativní úpravy, postupně zpomaloval, ale přesto se mu podařilo získat ve své devítileté profesionální kariéře průměr 22,6 bodu. Z aktivního basket­balu odešel v roce 1954 ve třiceti letech, o rok později se nakrátko vrátil a nakonec se načisto uchý­lil k právnické praxi.

Okamžiky kariéry:

1945 Získal třetí titul nejlepšího univerzit­ního hráče po sobě; podepsal smlouvu s NBL Gears.

1947 Jeho hráčská práva přešla po roz­padu Gears na Lakers.

1949 Vyhrál první ze čtyř po sobě jdou­cích střeleckých titulů s průměrem 28,3 bodu; dovedl Lakers k titulu v prvním z pěti mistrovství, která vyhráli v šesti letech; poprvé (celkem 6krát) byl vybrán mezi nejlepší hráče ligy.

1953 Získal 22 bodů a titul Nejužitečnějšího hráče AU Star zápasu.

1956 Odešel z aktivního sportu se zis­kem 11 764 bodů.

1959 Vybrán do Síně slávy.

1967 Jmenován komisařem nově vzniklé ABA.

1970 Jmenován do nejlepšího družstva za 25 let historie NBA.

1980 Jmenován do nejlepšího družstva za 35 let historie NBA.

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist