PRAVIDLA BASKETBALU

Dr. Naismith zkrátka vymyslel pojetí hry a pomůcky. Ostatní podrobnosti nechal na přirozeném vývoji. Je fascinující připomenout si po více než století Naismithovy základy basketbalu: dva koše na broskve se upevní k balkonu na koncích tělocvičny ve výšce 10 stop (305 cm) nad hrací plochou. Hráči soupeřících družstev se snaží prohodit kulatý fotbalový míč košem soupeře. Jedná se o přihrávací hru bez běhání či pohybu s míčem, která podporuje týmovou práci. Vzájemnému doteku protihráčů zamezují fauly a tresty, které je od přestupků odrazují, rozhodčí hlásí porušení pravidel a fauly, dva patnáctiminutové poločasy s pětiminutovou přestávkou.

Není to nějak povědomé? Pravidla byla doladěna, hráči jsou silnější a zdatnější a hra se zvedá od podlahy vzhůru, ale základní principy zůstávají stejné. Jsou zachovány do té míry, že kdyby dr. Naismith uviděl basketbalový styl 90. let 20. století, určitě by v něm rozeznal sport 90. let minulého století, který vymyslel. Přesto by se podivil.

Zatímco se univerzitní a profesionální hra vyvíjejí poněkud odlišně, základní ohnisko jedné hry se nikdy příliš nevzdálilo od hry druhé. Dnešní univerzitní a profesionální utkání se liší pouze v navyklých pravidlech hry, ne v základních principech, vybavení či pojetí. Základy jsou jednoduché:          

Koš, stále ve výšce 3,05 m, již není pravým košem. Skládá se z železné obroučky připevněné k čtyřhranné desce a sítky visící dolů, která pomáhá určit, kdy míč propadl. Koš z hřiště znamená dva body, trestný hod (ze 4,575 m střílí hráč, který byl faulován) znamená jeden bod a za koš ze vzdáleného pole (7,235 m v NBA, 6,02 m na univerzitách a ve světě) se počítají tři body. Vyhrává tým, který dosáhne nejvíce bodů ve stanovené době.

V NBA se hraje ve čtyřech dvanáctiminutových čtvrtinách s patnáctiminutovou přestávkou v polovině. Ve světě a na univerzitách se hraje ve dvacetiminutových poločasech. Každé nerozhodné utkání se podle pravidel rozhodne v jednom či více pětiminutových prodlouženích.

Hřiště je podle pravidel 28 m dlouhé a 15 m široké. Po řadě experimentů v počátečních letech s velikostí hřiště a počtem hráčů bylo stanoveno, že pět hráčů na tým bohatě stačí a tvoří optimální strategický potenciál. Dnešní pravidla povolují volné střídání a profesionální soupisky povolují až 12 hráčů.

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist