Patric Ewing                                                                               Legenda

 

 

 

 

jméno : Patric
příjmení : Ewing
narozen : 5.8 1962
výška : 213 cm
váha : 108 kg
číslo : 33
týmy : NY Knicks
pozice : guard-forward
škola/univerzita : Georgetown
přezdívka : Hoya Destroya

Biografie, zajímavosti, informace

Mimo hřiště je Patrick Ewing něžný obr: mluví potichu, je skromný a jeho tvář se často rozzáří milým úsměvem. Jakmile si však navlékne dres, z doktora Jekylla se stane pan Hyde. Mračí se, vyskakuje a probíjí si cestu k míči a fyzicky zničí každého, kdo se pokusí proniknout do jeho blízkosti. Ewing není artista. Je to 213 cm vysoká a 108 kg těžká hrozba, která většinou dosáhne svého.

Tak tomu bylo, když hrál pro Georgetown Univerzity a dovedl ji k vysokoškolskému titulu a k dalším dvěma účastem ve Final Four. A tak tomu bylo v roce 1984, kdy pomáhal družstvu Spojených států vyhrát zlatou olympijskou medaili v Los Angeles. Když si ho Knicks v roce 1985 vybrali v prvním draftu, domnívali se, že získali pivota s mistrovskou budoucností.

Ale nebylo to tak lehké. Ewing vybojoval v sezoně 1985-86 v průměru 20 bodů a 9 doskoků na cestě k titulu Nováček roku, ale také s ním Knicks prohráli 32 zápasů a skončili v Atlantické divizi jako poslední. Ewing se týmu začal vyplácet až v sezoně 1989-90, ve své páté v NBA, kdy dozrál fyzicky i duševně a získal v průměru 28,6 bodu a 10,9 doskoku a zaznamenal 327 bloků.

Ale Knicks dozráli až o dva roky později, kdy se jejich trenérem stal Pat Riley a začal vytvářet mužstvo kolem velkého pivota. Knicks brzy začali odrážet Ewingovy kvality - metodický útok, hrozivou obranu a zastrašující fyzické působení. Protivníci New Yorku se vydávali na jejich území jen na vlastní nebezpečí a počet tam získaných bodů se jen zřídkakdy pohyboval v trojmístných číslech.

Rileyho hrací plán sice slavil triumfální úspěch, ale z hlediska vztahů byl katastrofální. Knicks se ihned stali kandidáty na titul, ale fyzické násilí, které uplatňovali na protivnících, je odsoudilo do role zloduchů. Ewing byl nespravedlivě označen za netvora a obranný styl mužstva byl kritizován jako návrat k silovému basketbalu nedávné minulosti.

"Hrál jsem s Chamberlainem a trénoval jsem Kareema," řekl Riley, "a ti nikdy nebyli tak kritizováni jako Patrick. Myslím, že to pokládá za samozřejmé. Má mé sympatie. Zvládá to lépe než kdokoliv jiný."

Rileyho Knicks bylo možno buďto milovat, nebo nenávidět. Jelikož Ewing i ostatní hráči kritiku ingorovali a tvrdohlavě se drželi svého herního plánu, New York získal po sobě 51,60,57 a 55 vítězství. Ale dvakrát prohrál s favorizovanými Chicago Bulls v úvodu play-off a v sezoně 1993-94 postoupil do finále NBA, kde podlehl Houstonu.

Prohra v boji o titul byla zvláště bolestná pro stárnoucího Ewinga, kterého v poslední sezoně navíc začaly trápit zdravotní problémy, a tak odehrál jen 26 utkání základní sezony. V prosinci 1997 si totiž zranil zápěstí, musel podstoupit operaci a do týmu se vrátil až při prohrané sérii play-off proti Indianě.

Okamžiky kariéry:

1985 Dovedl univerzitní tým Hoyas ke třem finále turnaje NCAA ve čtyřech sezo­nách; byl vybrán družstvem Knicks jako první draftovaný hráč,

1986 Zakončil zraněním poznamenanou první sezónu NBA s průměrem 20 bodů a 9 doskoků; jmenován Nováčkem roku.

1990 V zápase proti Bostonu vybojoval 51 bodů, v play-off 45 bodů v zápase s Detroitem; zakončil základní sezónu s průměrem 28,6 bodu; jmenován do první pětky nejlepších družstev NBA.

1992 Zúčastnil se olympijských her v Barceloně jako člen vítězného Dream teamu.

1993 Hrál posedmé v AI! Star Game

1994 Ve finále NBA, kdy Knicks podlehli Rockets, předvedl rekordních 30 bloků za zápas.

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist