Julius Erving                                                                                Legenda

 

 

 

jméno : Julius
příjmení : Erving
narozen : 22.2 1950
výška : 200 cm
váha : 94 kg
číslo : 6
týmy : Sixers
pozice : guard-forward
škola/univerzita : Massachusetts
přezdívka : Dr. J

Biografie, zajímavosti, informace

Poletoval vzduchem s nesmír­nou lehkostí, a nebyl-li nej­lepším hráčem v historii basketbalu, pak byl alespoň tím nejvýmluvnějším.

Na první pohled na něm nebylo nic zvláštního. Bylo to 200 cm vysoké křídlo se štíhlými, sval­natými pažemi a velkými dla­němi. Ale jakmile se rozběhla časomíra, nastala s ním podivu­hodná proměna. Klouzal po hřišti a pohazoval si míčem jako malým pomerančem. Vyskakoval nad ostatní hráče jako řízená střela s doletem na koš a střílel z těch nejnemožnějších úhlů. Namířil ke koši, zavěsil se do vzduchu a buďto přihrál, nebo střelil, zatímco ostatní smrtelníci se vra­celi na zem.

V éře, kdy hráči opouštěli pevnou zem jen proto, aby stříleli nebo bránili, Ervnig, přezdívaný Dr. 1., předváděl podívanou, z níž fanoušci šíleli.

"Mám divokou představivost a vždycky jsem rád experimento­val. Smečuji mnoha způsoby, pro­tože to mají diváci rádi," vysvětloval Erving, jenž po skon­čení juniorské sezony v Massa­chusétts podepsal smlouvu s Americkou basketbalovou aso­ciací. O přežití bojující ABA nezbytně potřebovala hvězdu a Erving potřeboval prostor, kde by se uplatnil. Nespoutaný kon­zervativní univerzitní hrou před­váděl ve vzduchu takovou podívanou, která fanouškům, tre­nérům a hráčům vyrážela dech.

V pěti sezonách s Virginia Squires a New York Nets Erving udělal vše, co si lze představit, jen aby získal fanoušky a vítězství. Vybojoval průměrně 28,7 bodu a 12,1 doskoku. Také získal tři tituly Nejužitečnějšího hráče ABA a dovedl Nets ke dvěma mistrovstvím. Když ABA po sezoně 1975-76 skončila a celek Nets byl za značný obnos přijat do NBA, byla Ervingova smlouva prodána celku Philadelphia 76ers.

Ze strany Philadelphie i NBA to byla láska na první pohled. "Věci, které ve vzduchu dělá, nikdo jiný nedokáže," podivoval se bývalý trenér Portlandu Jack Ramsey. "Pod košem se vznese, vylétne do vzduchu, a pak se může stát celkem šest věcí." V průběhu následujících jede­nácti sezon Erving přetvořil bas­ketbal z přízemní hry na podívanou odehrávající se nad okrajem koše. Fanouškové to milovali stejně jako funkcionáři  a trenéři, kteří začali dávat vol­nost i jiným hráčům. Jeviště bylo připraveno pro další takové hvězdy vysoké hry, jakými jsou Dominique Wilkins a Michael Jordan.

    Erving dovedl 76ers do čtyř finále NBA a k titulu v roce 1983. Svou kariéru skončil v roce 1987 s celkovým ziskem 30 026 bodů v ABA i NBA. Avšak legenda Dr. 1. byla postavena na stylu, nikoliv na počtu bodů. Bývalá hvězda ABA a NBA Dan Issel sledovala Ervingovy výkony celých 14 sezon: "Kdyby fanouškové NBA mohli vidět Julia v ABA, byli by ho považovali za největšího hráče, který kdy obul basketba­lové boty."

Okamžiky kariéry:

1971 Podepsal smlouvu jako volný hráč s týmem ABA Squires.

1972 Poprvé vybrán do AII-Star ABA.

1973 Získal první ze tří střeleckých titulů s průměrem 31,9 bodu; přestoupil do New York Nets.

1974 Dovedl Nets k prvnímu ze dvou titulů v ABA, získal cenu pro Nejužitečnějšího hráče základní sezony  play-off.

1976 Zakončil kariéru v ABA s průmě­rem 'd;1 bodu a 12,1 doskoku; Přestoupil od Nets k 76ers do NBA.

1977 První z jedenácti účastí v utkání AII-Star NBA, dosáhl průměru 30 bodů a vysloužil si titul Nejužitečnějšího hráče ; dovedl 76ers k první ze čtyř účastí ve finále NBA v sedmi letech.

1978 Získal první účast z pěti v AII Star týmu NBA.

1980 Jmenován do nejlepšího družstva NBA za 35 let její existence.

1981 Zvolen Nejužitečnějším hráčem základní sezony NBA.

1983 Dovedl 76ers k prvnímu titulu v NBA od roku 1967.

1987 Odešel na odpočinek s celkovým bodovým ziskem 30 026 v ASA a NBA.

1993 Zvolen do Síně slávy.

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist