Pat Riley

Sedí za postranní čarou a odměřeně přehlíží vzrušující akci na hřišti. Vlasy má jako vždy dokonale učesané a drahý oblek mu částečně zakrývá lesklé značkové boty. Pat Riley, klidná postava uprostřed bouřlivé NBA, pracuje. Vzbuzuje klidný dojem, ale ti, kteří hráli nebo pracovali pro Rileyho, vědí něco jiného. Vnitřní oheň v něm hoří intenzivně a jeho požadavky na organizaci a dokonalost jsou nesmírné, a vysvětlují tak jeden z dosud nejúžasnějších dosažených trenérských výsledků.

Za 16 sezon mají Rileyho týmy průměr výher 70,3 %, což je nejlepší výsledek v profesionální basketbalové historii mezi trenéry. Riley trénoval a vyhrál nejvíce zápasů v play-off NBA, jeho týmy získaly čtyři tituly a dosáhly při dalších čtyřech příležitostech na finále NBA. Jeho 914 vítězství v pravidelné sezoně ho řadí na páté místo v seznamu nejlepších, a než ukončí svou kariéru, mohl by překonat celoživotní výsledky fenomenálního Lennyho Wilkense.

Je ironií, že Riley neměl v roce 1976, kdy končil devítiletou hráčskou kariéru ve Phoenixu, trenérské ambice. O tři roky později, kdy trenér týmu Lakers Jack McKinney utrpěl při nehodě na kole vážná zranění hlavy a nahradil ho Paul Westhead, pracoval jako komentátor. Westhead přizval Rileyho, aby mu dělal asistenta. Když se Westhead o dva roky později nepohodl s majitelem týmu Jerrym Bussem a hráčskou hvězdou Magikem Johnsonem, Riley Lakers převzal a dovedl je v roce 1982 k mistrovskému titulu.

Riley odešel z Los Angeles po sezoně 1989-90 do televize NBC, ale v roce 1991 se vrátil na hřiště jako trenér New York Knicks, slabého týmu, který potřeboval filozofii a vedení. Riley dodal obojí a vytvořil kolem zastrašujícího pivota Patricka Ewinga fyzicky silný tým. Zatímco celek Lakers vyháněl protivníky z hřiště svým přehlídkovým útokem, hráči Knicks je zastrašili, odrazili a rozdrtili fyzickou obranou, která udržovala skóre pod trojmístnými číslicemi. Rileyho tým byl kritizován za to, že se vrací k nudné hře minulosti, ale během čtyř po sobě jdoucích sezon dosáhl 50 vítězství, získal tři prvenství v Atlantické divizi a v roce 1994 se dostal do finále NBA, kde prohrál s Houstonem až po sedmi zápasech.

Riley se v roce 1995 přesunul do Miami jako trenér a prezident týmu. Ve svém prvním roce získal Alonza Mourninga, kolem kterého vybudoval svůj tým, a také středního rozehrávače Tima Hardawaye. Ve druhém roce svého působení dovedl Riley tým k titulu divize a provedl ho až do finále Východní konference. V roce 1997 byl opět, už potřetí v životě, zvolen Trenérem roku. Ačkoli sezona 1997-98 skončila prohraným soubojem v play-off s týmem Knicks, získal tým Miami Heat další divizní prvenství. S Rileym u kormidla nemusí dlouho trvat, než se fanoušci Miami budou radovat z mistrovského titulu NBA.

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist