Bob Cousy                                                                                     Legenda

 

 

 

jméno : Bob
příjmení : Cousy
narozen : 9.8 1928
výška : 185 cm
váha : 78 kg
číslo : 14
týmy : Celtics, Cincinnati Royals
pozice : guard
škola/univerzita : Holy Gross
přezdívka : The Cooz

Biografie, zajímavosti, informace

Po celých třináct sezon Bob Cousy poletoval a vznášel se v NBA jako moucha. Zmatení protivníci plácali plá­cačkou, mávali a bili do nepozo­rovaných přihrávek, driblování za zády a dalších kouzelných kousků s míčem, které zajišťo­valy jeho spoluhráčům snadné body.

Cousy byl 185 cm vysoký Newyorčan, který vstoupil na scénu NBA v roce 1950 po vyni­kající sezoně na Holy Cross. Přinesl s sebou mistrovství, které povzneslo hru rozehrá­vače na novou úroveň. Co usy byl kouzelníkem, který střílel z výskoku.

"V prvním utkání, kdy jsme hráli společně, mi nečekaně při­hrál přes hlavu. Byla to neustáláimprovizace, neustálé překva­pení," řekl Bil Sherman, spolu­hráč v poli v Boston Celtics od roku 1959 do 1961.

Z dnešního pohledu byl Cousy průkopníkem kličkovajícího a driblinkového basketbalu, který hráli takoví významní hráči jako Pete Maravich, Magic Johnson a John Stockton. Ale v 50. letech, kdy byl profesionální

basketbal stále v plenkách, musel vypadat jako člověk z jiné planety. "Často jsem celou noc nespal a přemýšlel jsem o něm, když jsem s ním měl hrát," řekl bývalý rozehrávač Minneapolis Lakers Slater Martin.

Když se Cousy vynořil z Holy Cross, byl vybrán v prvním kole draftu družstvem Tri-Cities a prodán Chicagu. Když Stags před začátkem sezony 1950-51 zanikli, byli hráči rozptýleni do různých družstev a Cousyho si vytáhl z klobouku rozčarovaný trenér Bostonu Red Auerbach, který doufal, že získá Maxe Zaslofského nebo Andy Phillipa.

Auerbachova smůla byla požehnáním pro Boston. Cousy se ideálně hodil do hry, kterou Auerbach chtěl v Boston Garden zavést. V první sezoně Cousy získal v průměru 15,6 bodu, když se Celtics vyšvihli z 22 na 39 vítězných zápasů. Ve třetí sezoně Cousy vybojoval 19,8 bodu a zahájil řadu osmi sezón v čele tabulky ligových asistencí.

Ale co bylo nejdůležitější, dodával šťávu rychlému protiú­toku Celtics, který je dovedl  vítězství v šesti mistrovstvích než v roce 1963 odešel na odpočinek. První titul přišel v roce 1957, kdy Cousy získal titul Nejužitečnějšího hráče. CelU pak vyhrávali mistrovství kaž, rok od roku 1959 do 1963.

Když Cousy odešel z aktivního basketbalu, měl na své kontě průměrně 18,4 bodu a 7 asistence v základní sezoně a 18,5 a 8,6 v play-off. Ve všech svých třinácti sezonách hrál v utkání hvězd. Jeho pozoruhodnou kariéru však přesto určoval netradiční způsob hry, který udivoval  fanoušky stejně jako protivníky i spoluhráče..

Okamžiky kariéry:

1950 Draftován v prvním kole NBA druž­stvem Tri-Cities Blackhawks a prodán Chicago Stags; po rozpadu Chicaga vylo­sován Bostonem.

1952 Poprvé vybrán mezi nejlepší hráče NBA (celkem 10krát).

1953 Získal první z řady osmi titulů za asistence průměrem 7,7 bodu na jeden zápas; dosáhl rekordu 50 bodů v barvách Celtics po čtyřech prodlouženích v prvním kole proti celku Syracuse.

1954 Získal první ze dvou titulů Nejužitečnějšího hráče utkání hvězd.

1957 Jmenován Nejužitečnějším hráčem základní sezony NBA.

1963 Odchází s celkovým ziskem 16 960 bodů a 6955 asistence.

1969 Krátce se vrátil jako trenér Cincinnati Royals na sedm zápasů.

1970 Zvolen do Naismithovy Síně slávy; vybrán do nejlepšího družstva NBA za 25 let její existence.

1980 Vybrán do nejlepšího družstva NBA za 35 let její existence.

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist