John Kundla

George Míkan ční v zlaté knize Minneapolis Lakers jako obrovský strom. Při svých 206 cm a 110 kg týral mocný a houževnatý Mikan menší protihráče a byl ozdobou historie NBA. Ale ve stínu Mikanových úspěchů se ztrácí několik vynikajících hráčů: Jim Pollard, Vern Míkkelsen a Slater Martin - a muž, který připravoval Mikanovu kariéru v NBA. John Kundla byl řídící silou týmu Lakers, který vyhrál pět šampionátů NBA během šesti sezon a díky němuž se NBA poprvé stala středem mezinárodního zájmu veřejnosti.

Když se organizoval tým Lakers, aby soutěžil v Národní basketbalové lize v sezoně 1947-48, byl Kundla slibným trenérem v St. Thomas College v Minnesotě. Mladý, bystrý a výřečný jednatřicetiletý Kundla byl dokonalou volbou pro mladý tým, který vyžadoval trpělivost a pevnou ruku.

Ale než byla zahájena první sezona, dočkal se Kundla v týmu Lakers obrovského překvapení. Zrušením práv týmu Chicago Gears byli hráči rozmístěni po lize a Kundla byl přidělen do Minneapolisu. Kombinace pivota Mikana s koučem Kundlou se ukázala pro ostatní týmy jako smrtící. Hráči Lakers dosáhli prvního titulu mistra NBL, pak poskočili do dva roky staré Americké basketbalové asociace a vyhráli další titul. Když se BAA oficiálně stala NBA, vyhráli potřetí za sebou. V sezoně 1950-51 tým Lakers chyběl, ale vrátil se a vyhrál další tři mistrovství a získal tak pět titulů v NBA během šesti let.

Perfekcionista Kundla tlačil své hráče až za hranice jejich schopností, ale sám zůstával v pozadí. "Pracují hráči; jim by se měla dostat publicita," řekl jednomu reportérovi uprostřed zápasu Lakers na šampionátu. Ale ne každý uvěřil této skromnosti. "Kundla vymyslel jeden z nejlepších herních systémů,"obdivně prohlásil trenér týmu New York Knicks Joe Lapchick v sezoně 1952-53. Nejdříve experimentoval se dvěma centry, s hráči, kteří se složitě a zmateně proplétali ke koši. Pak umístil Mikana vysoko a vytvořil prostor pro jeho mistrovské přihrávky a cestu ke koši pomocí loktů. Kundla trénoval Lakers až do sezony 1958-59, která vrcholila další účastí ve finále NBA. Ale tentokrát celek Lakers, za který hrál nováček Elgin Baylor, prohrál s rostoucím týmem Boston Celtics. Kundla, který tým opustil se zápisem za celou kariéru 423:302 a 63,2 procenta výher v play-off, trénoval devět dalších sezon na univerzitě v Minnesotě.

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist