Elgin Taylor                                                                                Legenda

 

 

jméno : Elgin
příjmení : Taylor
narozen : 16.9 1934
výška : 195 cm
váha : 101 kg
číslo : 21
týmy : Lakers
pozice : forward
škola/univerzita : Seattle
přezdívka : EJ

Biografie, zajímavosti, informace

Stačila mu jen malá štěrbina v obraně, které by si většina hráčů ani nevšimla. Na­jednou, dříve, než si kdokoliv uvědomil, co se děje, EIgin Baylor se jí protáhl, nepochopi­telným způsobem se zmocnil míče a zaznamenal koš.

Anebo svým 195 centimetrů vysokým rozložitým tělem zaští­til bezradného obránce ažk čáře, obrátil se a zavěsil se do vzduchu, dokud nevznikl pro­stor pro jeho střelu z výskoku. Nebo jednoduše obešel obránce a vystřelil ránu z výskoku; nebo předal míč volnému spoluhráči. Pokud cokoliv potřeboval, jed­noduše sáhl do svého arzenálu útočných triků.

Pokořil rekord NBA v počtu bodů na zápas, když v roce 1959 v zápase s Bostonem získal 64 bodů, a tento počet zvýšil na 71 o rok později v zápase proti New Yorku. Ve finále NBA proti Celtics v roce 1962 nastřílel 61 bodů. Poté co dovedl v roce 1958 mužstvo univerzity v Seattlu do finále turnaje NCAA, byl draf­tován Lakers jako hráč č. 1. Okamžitě pozdvihl potápějící se Minneapolis zpět k úspěchu, a když se družstvo v roce 1960 přestěhovalo do Los Angeles, spojil své síly s vynikajícím střel­cem, rozehrávačem Jerry Westem.

Tandem Baylor/West se stal synonymem Lakers a Los Angeles a učinil z kalifornského klubu vážného uchazeče o tituL Ale cesta na trůn NBA prochá­zela v 60. letech přes Boston Celtics, kteří dokázali více, než mohli Lakers zvládnout. Osmkrát se dvojici Baylor/West podařilo probojovat do finále NBA a osmkrát prohráli, z toho sedmkrát s Celtics. Nejblíže titulu se Baylor dostal v roce 1972, v závěrečném roce své kariéry, kdy sehrál jen devět zápasů, z toho žádný v play-off, zatímco Lakers získali svůj první titul po přechodu do Los Angeles.

V té době byl Baylor sice již jen stínem své předchozí slávy, neboť problémy s kolenem ho trápily od počátku 60. let až do konce kariéry. V Síni slávy své místo ale má a fanoušci NBA na něj nezapomenou.

Okamžikykariéry:

1958 Dovedl Seattle do finále turnaje NCAA, kde podlehli Kentucky; draftován v prvním kole družstvem Lakers.

1959 Jmenován jedním ze dvou Nejužitečnějších hráčů AII-Star zápasu; v zápase proti Bostonu získal rekordní počet bodů v jediném utkání - 64; dovedl Lakers k první účasti ve finále NBA z cel­kových osmi (všechny skončily porážkou) ve 12 letech; dostal se poprvé do AII Star NBA (celkem 10krát).

1960 Vytvořil střelecký rekord NBA - 71 bodů - v zápase proti New Yorku.

1962 Dosáhl průměru 38,3 bodu za sezonu, lepší byl pouze Chamberlain s 50,4 bodu v téže sezoně; vytvořil rekord finále NBA se 61 body v zápasu s Bostonem.

1972 Sehrál pouze devět zápasů v důsledku problémů s kolenem a sledo­val, jak Lakers získali první místo v NBA; ukončil kariéru s celkovými 23 149 body a 11 463 doskoky.

1976 Zvolen do Naismithovy Síně slávy.

1980 Jmenován do družstva nejlepších hráčů NBA za 35 let existence.

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist