Jack Ramsay

Za úspěchy Jacka Ramsaye se neskrývalo žádné velké tajemství. Ramsay byl vystudovaný učitel, doktor filozofie, který vedl hodiny na hřištích Národní basketbalové asociace po celé zemi. Jako trenér čtyř mužstev během 21 sezon učil základní dovednosti, formoval charakter a dával svým hráčům šanci na úspěch.

Když Ramsay v roce 1988 odešel na odpočinek, napovídaly jeho výsledky, že svou práci odvedl dobře: bilance 864:783, 16 účastí v play-off, titul mistra NBA a 52,5 procenta vítězných zápasů. Stále se řadí mezi pět nejlepších trenérů všech dob a jeho výsledky ještě nezahrnují 234 vítězství, která posbíral jako trenér na St. Joseph's College, své alma mater ve Filadelfii.

Právě během 11 sezon na St. Joseph's získal Ramsay svůj titul doktora filozofie a rozhodl o svém dalším životě. Protože nedokázal opustit svůj koníček basketbal, kterému se věnoval během let, kdy pracoval ve funkci univerzitního trenéra a pedagoga, odešel v roce 1966 ze St. Joseph's a stal se generálním manažerem týmu Philadelphia 76ers. Znovu se ocitl za postranní čarou o dva roky později, kdy jako trenér dovedl tým k sezónní bilanci 55:27 a druhému místu ve Východní konferenci NBA.

Postranní čáru neopustil 20 let. Po dalších třech sezonách ve Philadelphii 76ers převzal Ramsay v sezoně 1972-73 tým Buffalo Braves a utrpěl katastrofálních 61 proher v ligovém ročníku. Ale s Bobem McAdooem, který střílel body, a Randym Smithem, který vedl útok, dosáh­li Ramsayovi Braves vítězné sezony 1973-74 i prvního ze tří postupů do play-off, jediného v historii šampionátu do doby, kdy se přemístěný tým Los Angeles Clippers kvalifikoval do vyřazovací části NBA v roce 1992.

Ale Ramsayův skutečný talent se projevil až v sezoně1976-77, kdy převzal kormidlo Portland Trail Blazers, dalšího týmu, který nikdy nezažil vítěznou sezonu ani se nekvalifikoval do play-off. Se zdravým Billem Waltonem na pivotu a statným Mauricem Lucasem na křídle dosáhlo Ramsayovo mužstvo zápisu 49:33 a vyhrálo 14 z 19 utkání play-off na cestě k jednomu z nejnečekanějších mistrovských titulů v historii NBA. Je ironií, že hráči Blazers porazili tým 76ers ve finále za šest zápasů.

Portland potom dosáhl play­off v devíti z deseti sezon, které tam Ramsay strávil, ale na titul již nedosáhl. V roce 1986 zamířil Ramsay do Indianapolisu za novou výzvou - k týmu, který nevyhrál více než 26 zápasů za čtyři roky a měl jen jednu účast v play­off za posledních deset let. Pacers v sezoně 1986-87 pod Ramsayovým vedením ožili, dosáhli bilance 41:41 a účasti v play-off.

Ale v sezoně 1988-89, kdy začali ligu sedmi porážkami v řadě, třiašedesátiletý Ramsay rezignoval a jako důvod uváděl nedostatek potěšení a nezájem odvést dobrou práci. "Vše, co mohu říci, je, že je skvělý basketbalový trenér," řekl Bob Whitsitta, prezident klubu SuperSonics v době Ramsayovy rezignace. "Udělal pro hru hodně dobrého. Jeho výsledky hovoří samy za sebe."

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist