STEVE NASH

jméno : Steve
příjmení : Nash
narozen : 7.2 1974
výška : 191 cm
váha : 80,7 kg
číslo : 13
tým : Phoenix Suns
pozice : rozehrávač
škola/univerzita : Santa Clara
přezdívka : Captain Canada

Biografie, zajímavosti, informace

S jeho stylem hry a kouzelnými přihrávkami se Steve Nash stal jedním z vůbec nejlepších rozehrávačů NBA. Za výkony v sezóně 2004/2005 dostal ocenění MVP (nejužitečnější hráč) sezóny.

Kanadská basketbalová hvězda

Steve se narodil v JAR roku 1974, jeho otec zde hrál profesionální fotbal. Rodina se později přestěhovala do Victorie v Kanadě, kde Steve vyrostl. Steve nejprve zkoušel hrát fotbal, laktos a ragby ale v osmé třídě se rozhodl pro basketbal. Brzy se stal na své škole hvězdou, dokonce se svým týmem Santa Clara State vyhrál školní mistrovství, ale agenti z amerických univerzit ho dlouho přehlíželi.
 

Z univerzity do NBA

Steve Nash dovedl svůj tým dvakrát do turnaje NCAA. Svou chytrou hrou, rychlostí a úžasnými přihrávkami upoutal pozornost nejednoho skauta z NBA. Nakonec byl roku 1996 draftován v prvním kole Phoenixem Suns. Ve Phoenixu ale příliš nenastupoval a tak byl po dvou sezónách vyměněn do Dallasu Mavericks. Teprve v Dallasu ukázal Steve jaký je talent a pomalu vyrostl v hvězdu NBA. Roku 2003 se svými spoluhráči Dirkem Nowitzkim a Michaelem Finleyim vytvořil obávané trio. Dallas se dostal po dlouhé době znovu na špici NBA. V play-off se probojovali až do finále západní konference, kde prohráli se San Antoniem Spurs, pozdějšími šampióny NBA. Stejného roku Steve nastoupil v All-Star game a začal být uznávaný jako jeden z nejlepších rozehrávačů ligy.

NBA MVP

V sezóně 2004/2005 opustil Dallas Mavericks a jako volného hráče ho stáhl Phoenix Suns, tým, který ho draftoval v roce 1996. Stal se skutečným mozkem týmu a svými přihrávkami často uvolňoval své spoluhráče, především hvězdy Amare Stoudemira a Shawna Mariona. Rychlý styl hry Suns a bleskové protiútoky, zaručili Phoenixu pozici jednoho z nejlepších týmů NBA, a sezónu dokončili s rekordní bilancí. Steve porazil v hlasování o MVP Shaquilla O´Neala z Miami a stal se tak prvním rozehrávačem po dvaceti letech co tuto cenu získal.

Zajímavosti 

- Steve Nash si vzal v červnu 2005 svou dlouholetou přítelkyni Alejandru Amarillu v červnu 2005 a mají spolu dvojčata, dcery Lolu a Bellu.

- Bratr Steva, Martin, hrál v Anglii profesionální fotbal a byl členem kanadského národního mužstva.

- V roce 2001 založil nadaci Steve Nash Foundation, která sbírá peníze na vzdělání, zdraví a sportovní programy pro děti z ulice

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist