Michael Jordan                                                                              Legenda

  

jméno : Michael
příjmení : Jordan
narozen : 17.2 1963
výška : 198 cm
váha : 89 kg
číslo : 23
týmy : Bulls, Wizards
pozice : guard
škola/univerzita : Severní Karolína
přezdívka : MJ

Biografie, zajímavosti, informace

Legenda Michaela Jordana se zrodila v roce 1982 téměř sedmimetrovou střelo u z výskoku, která rozhodla národní univerzitní mistrovství. V následujícím desetiletí vyrostl v hráče nejvyššího kalibru, který se majestátně klene nad NBA.

Od okamžiku, kdy se tento severokarolínský obránce v dru­hém ročníku univerzity stal v zápase proti Georgetownu v turnaji NCAA nejlepším střelcem, byl předurčen velikosti. Svůj osud naplnil a v po okraj na Chicago Stadiu a v United Centeru, kde oslňoval fanoušky svou elegancí a vynikající fyzic­kou kondití, a ponechával protiv­níky a trenéry, aby bez dechu hledali superlativy a nové obranné taktiky.

"Každý ví, že získá míč, ale nikdo neví, co s ním udělá," řekla bývalá hvězda Los Angeles Lakers Michel Cooper, jeden z nejlepších křídel v historii NBA. Bývalý trenér Indiana Pacers Dick Versace vyjádřil společný pocit, když nazval Jordana "návštěvníkem z jiné planety".

Počet Jordanových získaných bodů a titulů dodává tomuto mimozemskému popisu na důvě­ryhodnosti: rekordních deset střeleckých titulů NBA; šest titulů Nejužitečnějšího hráče; v sezoně1984-85 titul Nováček roku; v sezoně 1987-88 Obranný hráč roku; pětkrát titul Nejužitečnějšího hráče finále NBA; třikrát titul za nejlepší získávání míče; člen amerického olympijského Dream Teamu v roce 1992.

Jordanovy nejlepší výkony se dostavily v době, kdy dovedl dlouho neúspěšné Bulls až na vrcholek NBA. Sen se stal skutečností. První léta kariéry byla vyplněna bodovacími tituly, zápasy se čtyřiceti a padesáti body a individuální slávou, ale teprve po příchodu Scottie Pippena, Horace Granta a Johna Paxsona získali Bulls mistrovskou formu. S Jordanem, který dodával potřebnou energii a jiskru, se stali třetím družstvem, které vyhrálo v letech 1991-93 tři tituly po sobě, a porazili Lakers, Portland a Phoenix.

Třicetiletý Jordan, který si vytvořil pověst vynikajícího týmového hráče i nejlepšího jednotlivce, šokoval v roce 1993 svět, když ohlásil, že odchází z aktivního basketbalu s tím, že nemá žádné basketbalové světy, které by dobýval. Ale po téměř dvou letech, kdy se věnoval baseballu, změnil svůj názor a vrátil se na svůj trůn v NBA. Jordan se připojil k Bulls na posledních 17 zápasů v sezoně 1994-95 a o rok později bylo v Chicagu vše při starém. Jordanem vedení Bulls v sezoně 1995-96 získali v základní sezoně nedostižné skóre 72:10 a vyhráli své čtvrté mistrovství během deseti let. Další dva tituly přidali v posledních dvou sezonách, i když Jordan v nich zaostal za rekordním průměrem 32 bodů z roku 1996, nejvyšším v historii ligy. Většinu těchto bodů získal elegantními střelami z výskoku, zavěšováním a smečí libovolnou rukou. Jeho bezpříkladná popularita je výsledkem působení osobního kouzla a smyslu pro dramatický efekt.

Zatímco Magic Johnson a Larry Bird dovedli na počátku 80. let NBA k nové éře prosperity, Jordan pomohl povznést ligu k takové oblibě ze strany fanoušků, které se dosud nikdy netěšila. Jeho jméno překonává běžné marketingové strategie a získává si celosvětovou proslulost.

Okamžiky kariéry:

1984 Vybrán družstvem Bulls jako třetí draftovaný hráč; kapitán vítězného druž­stva na olympijských hrách.

1985 Vyhlášen Nováčkem roku.

1986 Získal rekord 60 bodů v play-off NBA ve vítězném zápase s Bostonem po dvojím prodloužení.

1987 Zvolen poprvé do AII Star NBA (celkem 9krát); získal první z devíti stře­leckých titulů (37,1 bodu na zápas).

1991 Dovedl Bulls k prvnímu titulu v NBA; poprvé jmenován Nejužitečnějším hráčem finále (celkem čtyřikrát).

1992 Pomohl americkému Dream Teamu získat zlatou olympijskou medaili v Barceloně.

1993 Získal v průměru 41 bodů ve finále NBA, když Bulls vyhráli třetí mistrovství NBA.

1996 Získal čtvrtý titul Nejužitečnějšího hráče finále NBA

1998 Pomohl Bulls získat už šestý titul v 90. letech a začal nahlas mluvit o konci kariéry

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist