Larry Bird                                                                                   Legenda             

 

 

 

jméno : Larry
příjmení : Bird
narozen : 7.12 1956
výška : 205 cm
váha : 99 kg
číslo : 33
týmy : Celtics
pozice : guard
škola/univerzita : Indiana State
přezdívka : Larry Legend

Biografie, zajímavosti, informace

Když se hledači talentů z NBA poprvé setkali s Larry Birdem, museli se divit, proč je kolem něj tolik rozruchu. Hvězda Indiana State neuměla moc skákat, akce nohou byla průměrná a rychlost podezřelá. I přesto však na tomto 205 cm vysokém křídle cosi bylo. Možná jeho univerzitní průměr 30,3 bodu, z nichž většinu získal smrtícími střelami z výskoku z vnějšího okruhu. Možná to byla jeho zvláštní schopnost dostat míč k volnému spoluhráči, často přihrávkou naslepo, když nemělo smysl probíjet si cestu řadou protivníkových rozehrávačů. Anebo to byl úspěch Sycamores, kteří se díky Birdovi ocitli na cestě do finále turnaje NCAA proti Michigan State s Magikem Johnsonem.

Prezident Bostonu Red Auerbach získal Birda po jeho juniorské sezoně, kdy se v roce 1978 stal šestým draftovaným hráčem. Celtics museli počkat celou sezonu, ale odplata byla velká. Bird přivedl v sezoně 1979-80 Celtics z katastrofálních 29 vítězství na jednašedesát. Nováček roku se mohl pochlubit 21,3 bodu a 10,4 doskoku na jeden zápas. Ve své druhé sezoně Bird spolu s pivotem Robertem Prishem a křídlem Cedricem Maxwellem dovedli Celtics až na mistrovství NBA.

To bylo první ze tří mistrovství, která Bird s Celtics v 80. letech vyhrál. Dříve než jeho kariéru poznamenaly problémy se zády, které si vynutily jeho předčasný odchod z aktivního sportu, získal tři tituly nejužitečnějšího hráče, devětkrát po sobě se dostal do první pětky NBA, třikrát patřil k nejlépe bránícímu družstvu a dvakrát získal ocenění jako nejlepší hráč finále NBA.

"Nejkrásnější na tomto mládenci je to, že udělá všechno -absolutně všechno -, aby vyhrál," prohlásil Auerbach na počátku Birdovy kariéry. A to je možná vlastnost cennější než všechny ostatní. Jeho bleskové reakce, přesné přihrávky, neuvěřitelné instinkty a šestý smysl pro hru, to vše pozdvihlo jeho spoluhráče na vyšší úroveň. Bird byl vždy tam, kde bylo třeba, ale bez spoluhráčů dosahujících lepších výsledků by mistrovství nevyhrál.

A rovněž by se mu to nepodařilo bez nejpřesnější střelby z výskoku, které kdy NBA byla svědkem. Svou kariéru. zakončil s průměrem 24,3 bodu a téměř dva tisíce ze svých 21 791 bodů získal střelbou z tříbodové čáry. Jestliže Bird nebyl nejvšestrannějším hráčem NBA, pak se k tomu jistě blížil. Úroveň jeho dovedností se pojila s určitým charismatem. Spojení Birda s Magikem bylo pro NBA nesmírnou výhrou a tito dva hráči vynesli ligu na novou úroveň popularity.

Bird byl kvůli svým problémům se zády po sezoně 1991-92 vytlačen do ústraní a v dresu se pak ukázal ještě jednou jako člen Dream teamu na olympijských hrách 1992.

Jeho odchod z basketbalu Pred Auerbach doprovodil slovy úcty a uznání. "Pátral jsem ve své paměti, ale musím zcela otevřeně říci, že je největším hráčem, který kdy oblékal basketbalový dres," řekl na adresu muže, který v poslední sezoně trénoval mužstvo Indiany, a zaznamenal tak podivuhodný návrat do světa bezedných košů NBA.

Okamžiky kariéry

1978 Draftován Celtics jako šestý hráč po juniorské sezoně na univerzitě.

1979 Dovedl lndiana State do finále tur­naje NCAA, kde Sycamores prohráli s Michigan State s Magikem Johnsonem; zakončil univerzitní kariéru s průměrem 30,3 bodu.

1980 Zakončil první sezonu v NBA s bodovým průměrem 21,3 a získal titul Nováček roku; poprvé (celkem 9krát po sobě) se dostal do nejlepší pětky NBA

1981 Pomohl Celtics vyhrát první mist­rovství NBA od roku 1974.

1982 Získal 19 bodů a vyhrál titul Nejužitečnějšího hráče utkání AI! Star.

1984 Dovedl Celtlcs k titulu NBA a zís­kal cenu Nejužitečnějšího hráče finále NBA; získal první ze tří po sobě jdoucích titulů Nejužitečnějšího hráče základní sezony.

1986 Pomohl Celtics zvítězit ve třetím mistrovství dekády o šest zápasů před Houstonem.

1992 Odešel z aktivního basketbalu v důsledku chronických potíží se zády; skončil s celkovým počtem 21 791 bodů; člen vítězného amerického Dream Teamu na olympiádě v Barceloně.

1997 Jmenován koučem týmu Indiana Pacers.

1998 Vybrán do Síně slávy.

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist