Kareem Abdul Jabbar                                                                Legenda

jméno : Kareem
příjmení : Abdul Jabbar
narozen : 16.4 1947
výška : 218 cm
váha : 120 kg
číslo : 33
týmy : Bucks, Lakers
pozice : center-forward
škola/univerzita : UCLA
přezdívka : The Capitan

Biografie, zajímavosti, inforamace

Do NBA vstoupil v roce 1969 jako Lew Alcindor a odešel o 20 let později jako Kareem Abdul-Jabbar. V průběhu dvaceti sezon na shromáždil na svém kontě nejvíce zápasů (1560), nejvíce minut (57 446), nejvíce bodů(38 387) a nejvíce zblokovaných střel (3139). Nikdo se v historii basketbalu nemůže pochlubit takovou bilancí.

Tři věci odlišují Abdul-Jabbara od ostatních velkých mužů: jeho pohyblivost kolem koše, odhodlání, které mu dovolilo hrát až do dvaačtyřiceti let a také samozřejmě báječná střelba přes hlavu.Abdul-Jabbar sehrál své první zápasy NBA v sezoně 1969-70 v dresu Milwaukee Bucks. Přivedl UCLA k nevídaným třem po sobě jdoucím národním mistrovstvím a dostal se mezi útočnéhráče typu Wilta Chamberlaina.

Tyto představy během prvních čtyř sezon v Milwaukee nerozptýlil. Se svou nezastavitelnou střelou přes hlavu Abdul-Jabbar získal v průměru 28,8 bodu a 14,5 doskoku na cestě k titulu Nováček roku v roce 1970, po němž následovaly dva bodovací tituly. Také dovedl v roce 1971 tříleté Bucks k mistrovství.

Když však Bucks vyhověli v roce 1975 žádosti Abdul­Jabbara o přestup do Lakers, kritikové poukazovali na bodový průměr, který ještě klesl, a na jeho herní styl, který se zakládal na obratnosti. S Lakers nikdy nezískal střelecký titul, ale druž­stvo vyhrálo 5 mistrovství, všechna po příchodu Magika Johnsona v roce 1979. S Johnsonem, který zajišťoval show pro diváky, a Abdul­Jabbarem, který si hrál svou důslednou všestrannou hru, se Lakers stali postrachem 80. let.

"Vždy jsem si vážil jeho talentu," řekl Bob Lanier, pivot Detroitu a Milwaukee, který vstoupil do Síně slávy. "Dokonalost každé střely mu umožňovala prodlužovat čas."Abdul-Jabbar dovedl získat míč na obou stranách čáry, dostat se zády ke svému obránci ke koši, otočit se a natáhnout jednu ze svých dlouhých paží a střelou přes hlavu, která jen málokdy selhala, vhodit míč.

Když v roce 1989 Abdul­Jabbar z palubovek odešel, by! nejuznávanějším hráčem NBA v historii: získal šest titulů MVP jako Nejužitečnější hráč NBA, desetkrát se dostal do AU Stal NBA a dvakrát byl i nejužitečněj­ším hráčem play-off. A samo­zřejmě těch šest vzácných mistrovských titulů mu nikdo nevezme.

Okamžikykariéry

1969 Skončil jako univerzitní hráč, když dovedl UCLA ke třem prvenstvím v NCAA; vybrán Bucks jako první draftovaný hráč.

1970 První účast v zápase AII-Star z celkových 18; jmenován Nováčkem roku..

1971 Poprvé jmenován MVP Nejužitečnějším hráčem základní sezony (celkem 6krát); jmenován Nejužitečnějším hráčem finále NBA.

1974 Prodán do Lakers.

1980 Pomohl Lakers vyhrát první z pěti mistrovství NBA za 10 let, vybrán do druž­stva nejlepších hráčů za 35 let existence NBA..

1984 Získal 31 420 bodů, čímž překonal rekord Wilta Chamberlaina.

1989 Po 20 sezonách odchází z NBA.

1995 Zvolen do Naismithovy síně slávy.

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist