Obrana

Jednoduše řečeno znamená obrana chránění vašeho koše před soupeřem, který chce zabodovat. Tým, který často zabrání soupeři ve skórování, tím většinou velice zvyšuje svou vlastní šanci na vítězství. Univerzitní týmy a evropské celky hrají dva způsoby obrany: jeden na jednoho, kdy každý hráč brání soupeře tváří v tvář, a zónovou obranu, při níž hráči brání přidělenou část hřiště. Zóny však NBA zakazuje, je to vývoj směrem k více soubojům jednoho na jednoho a hře uvnitř.

Zatímco základní principy dobré obrany jsou zřejmé ­hýbejte nohama, udržujte své tělo mezi vaším protihráčem a košem, nuťte ho, aby zkoušel obtížné střely, odpírejte mu míč, rušte přihrávkové uličky, nefaulujte - existují přece jen složitější finty jednoho na jednoho.

Čtyřicet osm minut se probojovávat přes soupeře, vrhat se po nepřesných míčích, vynakládat spoustu energie v honbě za bleskurychlým soupeřem a probíjet se do správného postavení si žádá své. Neboť ač má být basketbal teoreticky nekontaktním sportem, v praxi jde o poměrně tvrdou, fyzicky náročnou hru.

Vítězí zpravidla družstva, která ubrání útoky a potrestají chyby soupeřovy obrany. Díky následujícím definicím můžeme nahlédnout do pravidel a strategií, na nichž basketbal spočívá:

Asistence

Hráči je přiřčena asistence, když spoluhráč vstřelí koš přímo z jeho přihrávky.

Přední část

Prostor hřiště, kde je umístěn koš, na který tým útočí. Tým má 10 sekund na to, aby pronikl s míčem do přední části po vhazování ze zadní části. Přední část se též vztahuje k přední frontové linii týmu ­což bývají dvě křídla a pivot.

Zadní část

Hřiště je rozděleno na poloviny středovou čárou. Prostor zadní části se nachází tam, kde je umístěn soupeřův koš, když tým brání Nedostane­-li se družstvo s míčem ze své zadní části do 8 sekund po vhazování, je hra přerušena kvůli porušení pravidel a míč dostane soupeř. Pokud se tým dostane přes středovou čáru, nesmí se útočící tým vrátit zpět do prostoru své zadní části. Zadní část se též může vztahovat k tandemu rozehrávačů týmu.

Rychlý brejk

Strategie skórování týmu, který rychle pronese míč hřištěm, dříve než se obrana stačí rozestavit. Správný rychlý brejk skýtá útočícímu týmu početní převahu.

Clonění

Akce jednoho hráče, který zablokuje postup bránícího hráče, čímž umožní svému spoluhráči, aby se uvolnil a získal přihrávku. Clona je povolená, pokud má překážející hráč stabilní postavení.

Proražení

Útočící hráč se dopouští faulu prorážení, když strká stojícího hráče, který zaujal své postavení.

Faulová ulička

Prostor pod košem ohraničený základní čarou a čarou trestného hodu. Je široký 4,88 m a vždy je vyznačen odlišnou kontrastní barvou. Útočící hráč smí v této uličce setrvat pouhé tři sekundy v jakémkoli postavení - pravidlo má zabránit dlouhánům utábořit se pod košem.

Kroky

Jestliže hráč udělá více než dva kroky, aniž by dribloval, nebo přešlapuje, aniž by přihrál nebo vystřelil, hra je přerušena a míč získává druhý tým.

Držený míč

Pokud se dva hráči zmocní míče najednou, rozhodčí přeruší hru kvůli drženému míči a vhodí míč, o nějž protivníci bojují rozskokem.

Rozskok

Každý zápas začíná rozskokem pivotů - dva nejvyšší hráči z každého týmu soupeří o míč, který mezi ně do vzduchu vyhodí rozhodčí stojící ve středovém kruhu. Rozskoky se také provádějí, když rozhodčí přeruší hru kvůli drženému míči, na začátku prodloužení, po porušení pravidel se dvěma trestnými hody (hráči se postaví do faulové uličky před vyhozením míče), po nepovšimnutém hvizdu a v jiných nezvyklých okamžicích, blíže specifikovaných v pravidlech.

Obrátková noha

Má-li hráč míč, ale nedribluje, nepřihrává ani nestřílí, musí udržovat kontakt jedné nohy s. podlahou. Může vykročit druhou nohou, zatímco se otáčí - pivotuje kruhovým způsobem, aby míč udržel pod svou ochranou.

Čas střelby

V NBA, jestliže se družstvo zmocní míče, má 24 sekund na to, aby provedlo střelbu, která se dotkne obroučky nebo projde košem. Nedodržení času střelby má za následek odevzdání míče.

Oddechový čas

Každý tým NBA si může vybrat sedm pravidelných oddechových časů a dva dvacetisekundové oddechové časy během řádné hry. Oddechových časů se využívá k naplánování strategie nebo k přeskupení sestavy.

Rozhodčí

Jsou dva a řídí utkání. Přerušují hru při faulech, udržují pořádek a dbají o to, aby se hrálo hladce a čestně.

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist