Trestný hod

Trestný hod je trest uvalený rozhodčím na hráče, kteří užívají nadměrně dotek, ať již nahodile, či záměrně, aby získali výhodu nad soupeřem. Trestný hod lze provést různými způsoby. Když se hráč nedovoleně dotkne soupeře, je to hodnoceno dvěma trestnými hody, pokud střela neprojde košem. Jestliže hráčova střela košem projde, tým získává 2 body a navíc faulovaný hráč má jeden trestný hod. Hráči faulovaní při střelbě z tříbodové čáry získávají tři trestné hody. Fauly na nestřílejícího hráče končí vhazováním ze zámezí nebo trestným hodem, což závisí na počtu faulů, kterých se tým dopustil.

Z trestných hodů se vyvinul významný prvek hry. Týmy dosahující vysokého procenta úspěšnosti při střelbě trestných hodů mohou dosáhnout mnoha snadných bodů, a tím zvýšit své šance na vítězství. Týmy, kterým se hodně trestných hodů nepodaří, mohou prohrát i utkání, které by patrně jinak vyhrály. Nejúspěšnějším střelcům trestných hodů (dříve Rick Bany a Larry Bird, i současné hvězdy jako Reggie Miller a Mark Price) se daří proměnit kolem 90 procent (9 z každých 10) trestných hodů. Střelci slabší v trestných hodech (např. Wilt Chamberlain a Shaquille O'Neal se pohybují v rozmezí kolem 50 procent (5 z každých 10).

Týmy si budují herní plány kolem házení trestných hodů, jež jsou nedílnou součástí basketbalové koncovky. Týmy zaostávající o dva až tři body se mohou v poslední minutě dopouštět faulů v naději, že soupeř zkazí důležité trestné hody a dá jim tak šanci vyrovnat dvoubodovým či tříbodovým košem. Je známo, že týmy neúspěšné v trestných hodech kvůli tomu ztrácejí v posledních minutách utkání vedení.

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist