SHAQUILLE O'NEAL

jméno : Shaquille
příjmení : O'Neal
narozen : 6.3 1972
výška : 216 cm
váha : 147,4 kg
číslo : 32
tým : Phoenix Suns
pozice : center
škola/univerzita : Lousiana State
přezdívka : Diesel

Biografie, zajímavosti , informace

Jeho jméno znamená v arabštině "Malý bojovník", on je přitom největším kolosem pohybujícím se na palubovkách NBA. Alespoň co se váhy týče. A o herních kvalitách 153 kilogramů vážícího a 216 centimetrů měřícího obra nikdo nepochybuje.

Shaquille se narodil v Newarku a mládí díky otci Philipovi strávil na vojenských základnách po celých Spojených státech a v Německu. Díky tomu se mu těžko navazovaly kontakty a spolu s různými partami měl problémy se zákonem. To se změnilo až v okamžiku, kdy se pustil do sportování.

Shaquillovo tělo ovšem stále rostlo a díky tomu byl poměrně neohrabaný. Na střední škole ho dokonce vyloučili z basketbalového družstva. Štěstím pro něj bylo, že otce převeleli do San Antonia. Tam se stal hvězdou středoškolského družstva a cestu na universitu LSU měl otevřenou.

Do NBA vstoupil v dresu Organda Magic, které si ho zvolilo jako jedničku draftu. Odhad orlandských scoutů byl velmi dobrý. V první sezoně získal Shaq ocenění pro nováčka roku a objevil se i v All-Star Game.

V sezoně 1994-95 dovedl Shaq Orgando až do finále play-off , kde byl klíčovým mužem. Bitvu s Hakeemem Olajuwonem, velezkušeným centrem Houston Rockets však prohrál a o titulu mohl dále jen snít.

Už v roce 1996, po pouhých čtyřech letech v soutěži byl Shaq uveden mezi 50 nejlepších basketbalistů historie. Ve stejné sezoně dokázal spolu s kolegy z amerického národního týmu zvítězit na Olympijských hrách v Atlantě. Nejdůležitějším momentem však bylo, když obra z Floridy přetáhli slavní LA Lakers, kteří se rozhodli vybudovat novou neporazitelnou generaci.

Trvalo však ještě dlouhé tři roky, než se Lakers ujali vlády nad NBA, protože nikdo nebyl schopen porazit Chicago s Jordanem v čele v letech 1996-98. V roce 1999 se pak radovalo texaské San Antonio.

Od sezóny 1999-2000 však Lakers třikrát triumfovali a Shaq byl spolu s další superhvězdou, Kobem Bryantem hlavním strůjcem úspěchu, o čemž svědčí tři tituly pro nejlepšího hráče finálové série, které posbíral.

Ročník 2002-2003 neodstartovali Lakers vůbec dobře díky Shaqovu zranění. Jeho návrat byl ovšem impulsem ke zlepšeným výkonům a tým je stále považován za jednoho z favoritů na titul.

Zásadní zlom v jeho kariéře přišel před sezónou 2004/2005. Díky neshodám v L.A. Lakers a také špatným vztahům s Kobem Bryantem se Shaq rozhodl odejít do Miami Heat. V Miami Shaquilla vítali jako spasitele. Miami se díky jeho příchodu stala velice silným týmem a dokonce adeptem na titul NBA. Naopak Lakers se z odchodu svého obra nevzpamatovali a samotný Kobe tahat tým již nestačil. Shaquille vytvořil obávané duo s rozehrávačem Dwyanem Wadem, vycházející hvězdou NBA. Sezóna 2004/2005 byla pro Miami velice úspěšná. Probojovali se až do finále své konference, kde vypadli s Detroitem Pistons.

Vyhledávání

© 1891 - 2009 BIGBASKET ® - snebic®

This is alternative content.

Nová stránka 1

CZIN.eu

TOPlist